Grupul de sprijin
Exercitii si vocabular

 

Verben konjugieren - Conjugarea verbelor

1. VERBE AUXILIARE                  
                 
Tempus
Singular
.....Plural
-    
Infinitiv
Person
sein
haben
werden
/
Person
sein
haben
werden
-
Indikativ 
ich
bin
habe
werde
/
wir
sind
haben
werden
-
Präsens
du
bist
hast
wirst
/
ihr
seid
habt
werdet
-
er/sie/es
ist
hat
wird
/
sie/Sie
sind
haben
werden
-
Indikativ 
ich
war
hatte
wurde
/
wir
waren
hatten
wurden
-
Präterium(Imperfekt)
du
warst
hattest
wurdest
/
ihr
wart
hattet
wurdet
-
 
er/sie/es
war
hatte
wurde
/
sie/Sie
waren
hatten
wurden
         
       

>>> Mai mult ca perfectul <<

2.VERBE MODALE                
-              
infinitiv
Person
dürfen
können
mögen
müssen
sollen
wollen
wissen
-
Indikativ
ich
darf
kann
mag
muß
soll
will
weiß
-
du
darfst
kannst
magst
mußt
sollst
willst
weißt
-
er/sie/es
darf
kann
mag
muß
soll
will
weiß
Präsens
-
wir
dürfen
können
mögen
müssen
sollen
wollen
wissen
-
ihr
dürft
könnt
mögt
müßt
sollt
wollt
wisst
-
sie/Sie
dürfen
können
mögen
müssen
sollen
wollen
wissen
-
Indikativ
ich
durfte
konnte
mochte
mußte
sollte
wollte
wusste
-
du
durftest
konntest
mochtest
mußtest
solltest
wolltest
wusstest
-
er/sie/es
durfte
konnte
mochte
mußte
sollte
wollte
wusste
Präterium(Imperfekt)
-
wir
durften
konnten
mochten
mußten
sollten
wollten
wussten
-
ihr
durftet
konntet
mochtet
mußtet
solltet
wolltet
wusstet
-
sie/Sie
durften
konnten
mochten
mußten
sollten
wollten
wussten

>>> Participiu I <<<

III.MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI MACHEN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I
Tempus
Numerus
Person
Indikativ
-
ich
mache
Singular
du
machst
er/sie/es
macht
Präsens
wir
machen
Plural
ihr
macht
sie
machen
-
ich
machte
Singular
du
machtest
er/sie/es
machte
Präterium(Imperfekt)
wir
machten
Plural
ihr
machtet
sie
machten
-
ich
habe gemacht
Singular
du
hast gemacht
er/sie/es
hat gemacht
Perfekt
wir
haben gemacht
Plural
ihr
habt gemacht
sie
haben gemacht
-
ich
werde machen
Singular
du
wirst machen
er/sie/es
wird machen
Futur I
wir
werden machen
Plural
ihr
werdet machen
sie
werden machen

>>> Participiu II <<<

4.MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI SPRECHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I
Tempus
Numerus
Person
Indikativ
-
ich
spreche
Singular
du
sprichst
er/sie/es
spricht
Präsens
wir
sprechen
Plural
ihr
sprecht
sie
sprechen
-
ich
sprach
Singular
du
sprachst
er/sie/es
sprach
Präterium(Imperfekt)
wir
sprachen
Plural
ihr
spracht
sie
sprachen
-
ich
habe gesprochen
Singular
du
hast gesprochen
er/sie/es
hat gesprochen
Perfekt
wir
haben gesprochen
Plural
ihr
habt gesprochen
sie
haben gesprochen
-
ich
werde sprechen
Singular
du
wirst sprechen
er/sie/es
wird sprechen
Futur I
wir
werden sprechen
Plural
ihr
werdet sprechen
sie
werden sprechen

>>> Conjugarea verbelor cu particula separabila <<<

V. MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI FAHREN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I
Tempus
Numerus
Person
Indikativ
-
ich
fahre
Singular
du
fährst
er/sie/es
fährt
Präsens
wir
fahren
Plural
ihr
fahrt
sie
fahren
-
ich
fuhr
Singular
du
fuhrst
er/sie/es
fuhr
Präterium(Imperfekt)
wir
fuhren
Plural
ihr
fuhrt
sie
fuhren
-
ich
bin gefahren
Singular
du
bist gefahren
er/sie/es
ist gefahren
Perfekt
wir
sind gefahren
Plural
ihr
seid gefahren
sie
sind gefahren
-
ich
werde fahren
Singular
du
wirst fahren
er/sie/es
wird fahren
Futur I
wir
werden fahren
Plural
ihr
werdet fahren
sie
werden fahren

>>> Viitorul prezent si anterior <<<

VI.MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI CU PARTICULA SEPARABILA AUF/MACHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I
Tempus
Numerus
Person
Indikativ
-
ich
mache auf
Singular
du
machst auf
er/sie/es
macht auf
Präsens
-
wir
machen auf
Plural
ihr
macht auf
sie
machen auf
-
ich
machte auf
Singular
du
machtest auf
er/sie/es
machte auf
Präterium(Imperfekt)
-
wir
machten auf
Plural
ihr
machtet auf
sie
machten auf
-
ich
habe aufgemacht
Singular
du
hast aufgemacht
er/sie/es
hat aufgemacht
Perfekt
-
wir
haben aufgemacht
Plural
ihr
habt aufgemacht
sie
haben aufgemacht
-
ich
werde aufmachen
Singular
du
wirst aufmachen
er/sie/es
wird aufmachen
Futur I
-
wir
werden aufmachen
Plural
ihr
werdet aufmachen
sie
werden aufmachen
Verbele care arata miscarea cu directie sau trecerea dintr-o stare in alta formeaza perfectul compus cu sein
  1. verbe de miscare: gehen, fahren,laufen, kommen, steigen
  2. verbe de trecere din o stare in alta:einschlafen, sterben
  3. alte verbe (cu sein):sein, bleiben, werden, passieren, gelingen, geschehen

 

Conjugarea completa a verbelor (zinic un verb nou)